STATUT STOWARZYSZENIA
(tekst jednolity po wprowadzeniu zmian 11 października 2016 r.)
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§1.
Stowarzyszenie nosi nazwę Stowarzyszenie Miłośników Starej Motoryzacji i Techniki „MOTO RETRO’’ i zwane jest w dalszych postanowieniach statutu „Stowarzyszeniem”.
§2.
- 1.Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Białystok.
- 2.Stowarzyszenie prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania swych celów Stowarzyszenie może prowadzić także działalność na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa.
- 3.Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.
- O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust. 3, bądź wystąpieniu z nich, decyduje Walne Zebranie Członków zwykłą większością głosów.
§3.
- 1.Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony.
- 2.Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.
- Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. , poz. 1393), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. Nr 1118 z późn. zm.) oraz na podstawie niniejszego statutu, zwanego dalej ”Statutem”.
§4.
- 1.Stowarzyszenie posługuje się pieczęcią podłużną i okrągłą.
- 2.Stowarzyszenie może posiadać własną odznakę, godło, logo, flagę, barwy, może wydawać legitymacje, na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.
- Wzór pieczęci, odznaki, godła, loga, flagi, barwy i legitymacji ustala zarząd.
§5.
Stowarzyszenie może powoływać „Koła tematyczne” na zasadach określonych w dalszej części Statutu, zwane dalej „Kołami”
§6.
- 1.Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków.
- 2.Bez uszczerbku dla postanowienia ust. 1, dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.
- Pracownikiem Stowarzyszenia może być także członek Stowarzyszenia oraz osoby nie należące do Stowarzyszenia.
§7.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
- Dochód z działalności gospodarczej Stowarzyszenia jest przeznaczony wyłącznie do realizacji celów statutowych określonych w §8 Statutu między innymi na realizację celów pożytku publicznego.
- Działalność gospodarcza stanowi działalność dodatkową w stosunku do działalności pożytku publicznego wynikającej ze Statutu.
- Stowarzyszenie może również prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego na zasadach określonych stosownymi przepisami dotyczącymi działalności pożytku publicznego. Dochód z tej działalności przeznaczony jest wyłącznie do realizacji celów statutowych określonych w § 8, które są celami pożytku publicznego.
- Decyzję o podjęciu działalności gospodarczej podejmuje Walne Zebranie Członków zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.
Rozdział 2
Cele i środki działania Stowarzyszenia
§8
Celami Stowarzyszenia są:
- 1.Ochrona zabytków motoryzacji, techniki cywilnej i wojskowej oraz dokumentacji ich dotyczącej.
- 2.Odrestaurowywanie pojazdów zabytkowych, historycznych, również militarnych, w celu uzyskania ich pierwotnych cech i walorów.
- 3.Krzewienie wśród społeczeństwa wiedzy technicznej.
- 4.Promowanie pojazdów zabytkowych i historycznych, jako elementów historii, kultury i dziedzictwa narodowego.
- 5.Propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz upowszechnienie umiejętności i znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy.
- 6.Promowanie turystyki motorowej regionalnej i zagranicznej.
- 7.Organizacja zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z zakresu historii i techniki
- 8.Działalność charytatywna,
- 9.Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i kulturowej,
10. Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym: rozwój; techniki, wynalazczości i innowacyjności.
- 11.Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych oraz działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami,
- 12.Działania w sferze rozwoju kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania, sportu, a w szczególności sportu motorowego.
- 13.Promowanie stylu życia, w którym łączy się cele osobiste i zawodowe z zaangażowaniem na rzecz drugiego człowieka, osób wykluczonych lub zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- 14.Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen, w kraju i za granicą, pomoc Polonii i Polakom za granicą,
- 15.Promocja i organizacja wolontariatu,
- 16.Działalność związana z rozwojem świadomości społecznej, historycznej, a w szczególności krzewienie kultury polskiej i dziedzictwa narodowego.
- 17.Działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie organizacje pozarządowe bądź jednostki samorządu terytorialnego,
- Działalność na rzecz organizacji, których celami statutowymi jest: działalność społeczna, charytatywna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa ruchu drogowego.
§9.
Działalność wskazana w niniejszym paragrafie prowadzona jest w sferze zadań publicznych organizacji pożytku publicznego i może być prowadzona jako odpłatna lub nieodpłatna działalność statutowa. Stowarzyszenie realizuje swoje cele statutowe poprzez:
- 1.Pozyskiwanie, odrestaurowywanie i prezentowanie pojazdów zabytkowych i innych przedmiotów dawnej techniki (również wojskowej).
- 2.Prowadzenie działalności muzealnej.
- 3.Organizację imprez mających na celu pogłębianie wiedzy o zabytkowych pojazdach, przedmiotach dawnej techniki i militariach.
- 4.Uczestnictwo w imprezach organizowanych przez inne organizacje krajowe i zagraniczne.
- 5.Udzielanie pomocy fachowej posiadaczom pojazdów zabytkowych i innych zabytków techniki, udzielanie pomocy młodzieży w zdobywaniu i pogłębianiu wiedzy technicznej.
- 6.Współpraca z samorządem terytorialnym oraz innymi instytucjami i organizacjami społecznymi w krzewieniu wiedzy o pojazdach zabytkowych, ich historii, zastosowaniu czy rozwiązaniach technicznych.
- 7.Rozwijanie działalności edukacyjnej i wydawniczej w zakresie popularyzacji zabytkowej motoryzacji i techniki.
- 8.Wykonywanie innych zadań związanych z celem głównym Stowarzyszenia.
- 9.Organizację wypoczynku oraz zajęć edukacyjnych, kulturalnych, sportowych i innych dla dzieci i młodzieży.
- 10.Organizowanie lub współorganizowanie sportowych i rekreacyjnych zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportów motorowych oraz udział członków Stowarzyszenia w zawodach motorowych organizowanych przez inne podmioty,
- 11.Działalność szkoleniową mającą na celu wdrożenie programów Stowarzyszenia przez inne osoby i podmioty,
- 12.Działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego,
- 13.Rozwijanie cartoon porn videos wolontariatu, organizację szkoleń, warsztatów, spotkań dla wolontariuszy
- 14.Organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów, spotkań dyskusyjnych i wyjazdów studyjnych, w tym zagranicznych,
- 15.Samodzielne lub łączne z innymi podmiotami prowadzenie projektów i działań realizujących cele Stowarzyszenia.
- 16.Powoływanie, wspieranie Kół przy Stowarzyszeniu, których celem jest prowadzenie działań w zakresie celów Stowarzyszenia,
- 17.Przekazywanie dotacji i darowizn dla osób fizycznych, osób prawnych lub innych jednostek posiadających zdolność prawną, realizujących cele statutowe Stowarzyszenia.
- 18.Przyznawanie stypendiów umożliwiających podejmowanie przez ich beneficjentów konkretnych działań leżących w zakresie celów Stowarzyszenia,
- 19.Ustanawianie i przyznawanie nagród, wyróżnień, odznak i medali honorowych według ustalonych przez Stowarzyszenie kryteriów za działalność zbieżną z celami i wartościami promowanymi przez Stowarzyszenie,
- 20.Organizowanie imprez, koncertów, gal, konkursów i innych imprez mających na celu promocję działalności statutowej Stowarzyszenia,
- 21.Działalność wydawniczą oraz medialną w zakresie wszystkich dostępnych środków masowego przekazu oraz masowego komunikowania,
- 22.Wymianę i edukację kulturalną,
- 23.Współpracę międzyregionalną i międzynarodową z innymi osobami i podmiotami,
- 24.Współpracę ze szkołami, uczelniami wyższymi, z samorządami, mediami i organizacjami pozarządowymi, z osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie celami Stowarzyszenia i z podmiotami prowadzącymi działalność zbieżną z celami Stowarzyszenia,
- 25.Prowadzenie własnej działalności charytatywnej poprzez: pozyskiwanie sponsorów okolicznościowych i stałych,
- 26.Tworzenie sieci i narzędzi organizacyjnych służących rozwojowi partnerstwa wspierających działalność statutową Stowarzyszenia, w tym zagranicznych,
- 27.Pozyskiwanie środków finansowych i rzeczowych oraz usług wspomagających działania zgodnie ze statutowymi celami Stowarzyszenia.
Rozdział 3
Kandydaci na Członków, Członkowie – Prawa i obowiązki
§ 10.
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie.
§ 11.
- Stowarzyszenie tworzą członkowie zwyczajni.
- Obok członków zwyczajnych w skład Stowarzyszenia wchodzą także członkowie honorowi, wspierający i kandydaci na członka.
§ 12.
1. Kandydatem na członka może zostać osoba pełnoletnia lub osoba od 16 roku życia za pisemną zgodą prawnych opiekunów:
- zarekomendowana przez przynajmniej jednego członka Stowarzyszenia.
- która złożyła deklarację i opłaciła wpisowe.
- posiadająca pojazd historyczny, zabytkowy lub inny przedmiot dawnej techniki lub militariów.
- 2.Kandydat może stać się członkiem zwyczajnym po uzyskaniu pozytywnej opinii zarządu, odbyciu przynajmniej 12 miesięcy stażu kandydackiego oraz po uzyskaniu pełnoletniości.
- 3.W razie odmowy przyjęcia w poczet członków, zainteresowany ma prawo w terminie 1 miesiąca od daty jej doręczenia złożyć na ręce Zarządu odwołanie do Walnego Zebrania. Walne Zebranie rozpatruje odwołanie w czasie najbliższych obrad. Stanowisko Walnego Zebrania jest ostateczne.
§ 13.
1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemiec, który:
- a)posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- b)nie jest pozbawiony praw publicznych,
- c)akceptuje cele statutowe Stowarzyszenia,
- d)złożył pisemną deklarację i opłaca składki członkowskie,
- e)posiada pojazd zabytkowy lub historyczny o cechach zabytkowego lub unikatowego pojazdu, inny przedmiot dawnej techniki cywilnej lub militarnej lub pojazd unikatowy.
- f) jest pełnoletni,
- g)posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
- h)złożył pisemnie deklarację członkowską na wzorze przedstawionym przez Stowarzyszenie.
2. Zarząd może podjąć decyzję o przyjęciu do Stowarzyszenia po stwierdzeniu spełnienia wszystkich przesłanek, o których mowa w ust. 1.
§14.
- 1.Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna lub prawna, zwana dalej „Osobą wspierającą”, która:
- a)jest zainteresowana działalnością Stowarzyszenia,
- b)zadeklarowała pomoc finansową lub rzeczową na rzecz Stowarzyszenia,
- c)złożyła pisemne oświadczenie woli
- d)regularnie wspiera działalność Stowarzyszenia w zadeklarowanej przez siebie w formie,
- e)udziela regularnej pomocy finansowej, rzeczowej lub merytorycznej w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia,
- f)złożyła pisemnie deklarację członkowską na wzorze przedstawionym przez Stowarzyszenie.
2. Zarząd może podjąć decyzję o przyjęciu do Stowarzyszenia po stwierdzeniu spełnienia przesłanek, o których mowa w ust. 1 oraz po uzgodnieniu z kandydatem dalszego rodzaju i formy wspierania Stowarzyszenia.
§15.
- 1.Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna, która cieszy się nieposzlakowaną opinią i wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia, i która dodatkowo spełnia kryteria, o których mowa w §13 ust. 1 lit.
a - g. - 2.Członek honorowy ma takie same prawa jak członek zwyczajny Stowarzyszenia.
- Członek honorowy zwolniony jest z opłacania składek na rzecz Stowarzyszenia.
- Członkowie honorowi są ustanawiani przez Zarząd za porozumieniem z kandydatem na wniosek połowy członków zwyczajnych Stowarzyszenia.
§16.
Członkowie zwyczajni mają prawo:
1) udziału w obradach Walnego Zebrania Członków z głosem stanowiącym,
2) biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do organów Stowarzyszenia,
3) korzystania z majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia,
4) udziału w zebraniach, wykładach i imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie,
5) zgłaszania zapytań, wniosków i postulatów co do działalności Stowarzyszenia.
6) korzystania w swojej działalności (związanej z celami Stowarzyszenia) z rekomendacji i opieki, urządzeń i zaplecza Stowarzyszenia
§17.
Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
1) udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów,
2) podejmowania decyzji w sprawach Stowarzyszenia zastrzeżonych do kompetencji Walnego Zebrania Członków,
3) przestrzegania powszechnie obowiązujących przepisów prawa związanych z działalnością Stowarzyszenia oraz przestrzegania Statutu i uchwał organów Stowarzyszenia,
4) regularnego płacenia składek członkowskich,
5) uczestnictwa w każdym Walnym Zebraniu Członków.
6) dbania o dobre imię Stowarzyszenia oraz przyczyniania się do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia.
§18.
Osoby wspierające i kandydaci na członka i mogą brać udział w Walnym Zebraniu Członków z głosem doradczym oraz posiadają prawa, o których mowa w §16 pkt 3, 4 oraz 6.
§19.
Osoba wspierająca ma obowiązek regularnego wspierania Stowarzyszenia w zadeklarowanej przez siebie i uzgodnionej z Zarządem Stowarzyszenia formie, przestrzegania obowiązujących przepisów prawa związanych z działalnością Stowarzyszenia oraz przestrzegania Statutu i uchwał organów Stowarzyszenia.
§20.
Członek honorowy ma obowiązek godnie reprezentować Stowarzyszenie i przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z działalnością Stowarzyszenia oraz przestrzegania Statutu i uchwał organów Stowarzyszenia.
§21.
Kandydaci na członków mają obowiązek czynnego uczestnictwa w działalności Stowarzyszenia, podnoszenia swojego poziomu fachowego i wiedzy technicznej, dbania o dobre imię i mienie Stowarzyszenia, oraz uczestnictwa we wszystkich przedsięwzięciach organizowanych przez Stowarzyszenie.
§22.
- 1.Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki członkowskie w ciągu czternastu dni od daty otrzymania zawiadomienia o przyjęciu na członka Stowarzyszenia.
- 2.Kolejne składki członkowskie powinny być wpłacane do końca pierwszego kwartału każdego roku kalendarzowego działalności Stowarzyszenia.
§ 23
- 1.Utrata członkostwa w Stowarzyszeniu następuje na skutek:
- a)pisemnej rezygnacji członka Stowarzyszenia złożonej Zarządowi Stowarzyszenia, po uprzednim uregulowaniu składek członkowskich i innych zobowiązań.
- b)śmierci naked celebrities członka Stowarzyszenia,
- c)utraty osobowości prawnej przez osoby prawne,
- d)utraty pełnej zdolności do czynności prawnych,
- e)utraty nieposzlakowanej opinii w swoim środowisku
- f)naruszenia postanowień Statutu lub uchwał organów Stowarzyszenia,
- g)uporczywego lub powtarzającego się unikania udziału w pracach Stowarzyszenia,
- h)braku zapłaty składki członkowskiej, do końca roku kalendarzowego, za dany rok,
- i)naruszenia dobrego imienia lub renomy Stowarzyszenia,
- j)nie wywiązania się z innych zobowiązań członka wobec Stowarzyszenia.
- k)wykluczenia członka ze Stowarzyszenia, uchwałą Zarządu z powodów formalnych.
- l)wykluczenia członka ze Stowarzyszenia, uchwałą Zarządu w tajnym głosowaniu zwykłą większością głosów, z powodu rażącego naruszenia postanowień Statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia lub działania na szkodę Stowarzyszenia.
- m)pozbawienia członka Stowarzyszenia praw publicznych prawomocnym wyrokiem sądowym.
2. Utratę członkostwa w Stowarzyszeniu Zarząd stwierdza w uchwale.
§24.
- 1.Od uchwały Zarządu Stowarzyszenia stwierdzającej utratę członkostwa w Stowarzyszeniu członkowi, którego uchwała dotyczy przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków.
- 2.Odwołanie, o którym mowa w ust. 1 składa się pisemnie przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej w terminie 30 dni od daty doręczenia za pośrednictwem Zarządu Stowarzyszenia uchwały o pozbawieniu członkostwa.
- 3.Odwołanie rozpatruje najbliższe Walne Zebranie Członków i rozstrzyga w formie uchwały.
- 4.Uchwała Walnego Zebrania jest ostateczna.
- 5.Sposób ponownego przyjęcia określa zał. Nr l Uchwały Walnego Zebrania z dnia 4.11.2008 r.
Rozdział 4
Władze Stowarzyszenia
§25.
Organami Stowarzyszenia są:
1) Walne Zebranie Członków,
2) Zarząd,
3) Komisja Rewizyjna.
§26.
- 1.Członkowie organów Stowarzyszenia pełnią swoje funkcje nieodpłatnie.
- 2. Kadencja wszystkich organów wybieralnych Stowarzyszenia trwa pięć lat, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów.
- 3.Mandat Zarządu i Komisji Rewizyjnej wygasa po pierwszym Walnym odbywającym się w roku kalendarzowym, w którym upływa okres kadencji.
- 4.Mandat Zarządu ,lub Komisji Rewizyjnej wygasa przed upływem kadencji z powodu:5.Członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia mogą swe funkcje pełnić dowolną ilość kadencji.
- a.ustania członkostwa w Stowarzyszeniu, o którym mowa w §21. ust.1
- b.pisemnej nude celebrities rezygnacji z tej funkcji
- c.nie uzyskania absolutorium na Walnych Zebraniu Członków Stowarzyszenia
- d.złożenia pisemnego wniosku, przez przynajmniej 2/3 członków Stowarzyszenia o odwołanie, na ręce Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej
- 6.Jednocześnie można być członkiem tylko jednej z władz wymienionych w §25 pkt. 2 i 3.
§27.
- 1.Uchwały wszystkich organów Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania i odbywają się w głosowaniu jawnym, chyba że Statut stanowi inaczej.
- 2.W razie równości głosów decyduje dodatkowy głos przewodniczącego.
- 3.W razie zmniejszenia się składu władz Stowarzyszenia, wymienionych w §25 pkt. 2 i 3, w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić poprzez dokooptowanie członków, na okres do upływu kadencji, z pośród osób kandydujących ale nie wybranych do władz, przy uwzględnieniu kolejności według uzyskanej liczby głosów. Liczba dokooptowanych w ten sposób członków władz, nie może przekraczać ½ ich składu. W innym wypadku Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia przeprowadza nowe wybory.
- 4.W przypadku wygaśnięcia mandatu członka zarządu, lub Komisji Rewizyjnej w sytuacjach wskazanych w §26 pkt 4 pełni on swoją funkcje do czasu wyboru innej osoby na jego miejsce, chyba że Walne Zebranie postanowi inaczej.
§ 28.
- 1.Walne Zebranie Członków jest najwyższym organem Stowarzyszenia.
- 2.Obradami Walnego Zebrania Członków kieruje dwuosobowe prezydium w składzie: przewodniczący i sekretarz. Prezydium wybierane jest każdorazowo ,na początku obrad.
- 3. W Walnym Zebraniu Członków biorą udział członkowie zwyczajni i honorowi z głosem stanowiącym, osoby wspierający oraz kandydaci na członka z głosem doradczym.
- 4.Walne Zebranie Członków może być zwyczajne (sprawozdawcze lub wyborcze), nadzwyczajne lub nadzwyczajne wyborcze.
- 5.Obrady Walnego Zebrania Członków są ważne, przy co najmniej połowie obecnych członków Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania. Możliwe jest wyznaczenie drugiego terminu (min. 15 min. po pierwszym terminie) i wówczas Obrady Walnego zebrania są ważne, przy obecności co najmniej 1/3 członków uprawnionych do głosowania.
§29.
- 1.Zwyczajne Walne Zebranie Członków jest zwoływane raz w roku kalendarzowym (Walne Sprawozdawcze)
- 2.Zwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd.
- 3.Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków Stowarzyszenia co najmniej na czternaście dni przed planowanym terminem zebrania.
- 4.Zawiadomienie odbywa się drogą: elektroniczną na adresy poczty elektronicznej członków Stowarzyszenia, ogłoszenia na stronie internetowej Stowarzyszenia, lub w inny sposób.
§30.
- 1.Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może się odbyć w każdym czasie.
- 2.Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd:
1) z własnej inicjatywy,
2) na wniosek Komisji Rewizyjnej,
3) na wniosek Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w przypadku, o którym mowa w §31 pkt 1,3.Wnioski o zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków składane są Prezesowi Zarządu pisemnie.- 4)Na pisemny wniosek przynajmniej 1/3 członków uprawnionych do głosowania
§31.
Nadzwyczajne Walne Wyborcze Zebranie Członków Stowarzyszenia może zostać zwołane:
- Na pisemny wniosek, przynajmniej 2/3 członków Stowarzyszenia, złożony na ręce Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej
- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ma obowiązek wyznaczenia terminu Nadzwyczajnego Walnego Wyborczego Zebrania Członków Stowarzyszenia w okresie 21 dni od dnia otrzymania wniosku, wymienionego w ust. 1
- Nadzwyczajne Walne Wyborcze Zebranie Członków Stowarzyszenia jest tylko i wyłącznie Walnym Wyborczym i nie może być na nim innych obrad.
- Wniosek wymieniony w ust. 1., może dotyczyć Zarządu lub Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia, lub poszczególnych członków w/w organów.
§32.
Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
1) uchwalanie kierunków rozwoju oraz programu działalności Stowarzyszenia na okres kadencji,
2) uchwalenie Statutu i jego zmian,
3) wybór i odwołanie Prezesa Zarządu, Zarządu, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Komisji Rewizyjnej,
4) udzielanie Zarządowi absolutorium na wniosek Komisji Rewizyjnej,
5) zatwierdzanie sprawozdań merytorycznych Zarządu z działalności Stowarzyszenia oraz sprawozdań Komisji Rewizyjnej,
6) uchwalanie Regulaminu Zarządu lub Komisji Rewizyjnej, jeżeli Walne Zebranie Członków uzna to za stosowne,
7) uchwalanie budżetu Stowarzyszenia,
8) uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
9) rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Stowarzyszenia lub jego organy,
10) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu,
11) podejmowanie uchwały o rozwiązaniu i likwidacji Stowarzyszenia, powołaniu likwidatorów Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku,
12) podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady przez Zarząd, Komisję Rewizyjną lub członków Stowarzyszenia, o ile nie są zastrzeżone do kompetencji innych organów Stowarzyszenia,
13)Podejmowanie uchwał o zbywaniu, lub obciążaniu majątku Stowarzyszenia.
§33.
- Zarząd kieruje całą działalnością Stowarzyszenia i reprezentuje je na zewnątrz.
- Zarząd składa się z co najmniej czterech osób. W skład zarządu obligatoryjnie wchodzi Prezes Zarządu, a także Wiceprezes lub Wiceprezesi Zarządu, Skarbnik, Sekretarz.
§34.
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz w miesiącu.
- Pracami Anal Porn Zarządu kieruje Prezes lub wskazana przez niego osoba będąca Członkiem Zarządu.
§35.
Do kompetencji Zarządu należy:
1) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
2) prowadzenie bieżących spraw Stowarzyszenia,
3) realizacja celów Stowarzyszenia,
4) wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków,
5) sporządzanie sprawozdań z działalności Stowarzyszenia oraz z wykonania budżetu Stowarzyszenia do przedłożenia Walnemu Zebraniu Członków,
6) sporządzanie planów pracy i projektów budżetu Stowarzyszenia,
7) sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
8) podejmowanie uchwał o nabywaniu majątku Stowarzyszenia,
9) zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
10) organizacja i prowadzenie działalności gospodarczej,
11) przyjmowanie i wykluczanie członków,
12) ustalenie wzorów pieczęci, godła, flagi, etc.
13) uchwalanie regulaminów.
§36.
Zarząd do prowadzenia spraw Stowarzyszenia może:
1) tworzyć biura,
2) zatrudniać pracowników,
3) angażować osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, stosownie do charakteru zawieranej celeb sex tapes
umowy.
§37.
- Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych jest uprawniony:
- a)Prezes
- b)Wiceprezes plus Skarbnik. (Reprezentacja dwuosobowa)
- c)Uprawniony członek Zarządu plus Skarbnik. (Reprezentacja dwuosobowa)
- Zarząd informuje członków Stowarzyszenia, o podjętych uchwałach na tablicy ogłoszeń, lub w inny sposób.
§38.
- Utrata mandatu członka Zarządu następuje na skutek upływu kadencji, rezygnacji lub odwołania.
- Rezygnację członek Zarządu składa pisemnie Prezesowi Zarządu.
- Do utraty mandatu członka Zarządu stosuje się odpowiednio przepisy §23 ust. 1 lit a - m.
- Utratę mandatu członka Zarządu stwierdza Walne Zebranie Członków.
§39.
- Komisja Rewizyjna sprawuje kontrolę nad działalnością Stowarzyszenia.
- Komisja Rewizyjna przeprowadza kontrolę działalności Stowarzyszenia nie rzadziej niż raz w roku.
- Kontrola, o której mowa w ust. 2 może być przeprowadzana przy pomocy osób trzecich, którym Komisja Rewizyjna powierzyła te działania.
- Komisja Rewizyjna składa się z Przewodniczącego oraz dwóch członków.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu.
§40.
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
1) kontrola działalności Stowarzyszenia ze szczególnym uwzględnieniem działalności gospodarczo-finansowej pod względem celowości, rzetelności i gospodarności oraz zgodności z uchwałami Walnego Zebrania Członków,
2) składanie wniosków z kontroli na Walnym Zebraniu Członków,
3) prawo żądania zwołania Walnego Zebrania Członków oraz zebrania Zarządu,
4) składanie wniosków o udzielenie Zarządowi absolutorium,
5) składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zebraniu Członków.
6) składanie wniosków zapytań i interpelacji celebrity news
do Zarządu Stowarzyszenia
Do kompetencji przewodniczącego Komisji Rewizyjnej należy wyznaczanie terminu Nadzwyczajnego Walnego Wyborczego Zebrania Członków Stowarzyszenia, w przypadku wymienionym w § 31 ust. 2
§41.
Do utraty mandatu członka Komisji Rewizyjnej stosuje się odpowiednio §38.
Rozdział 6
Koła Tematyczne
§42.
- 1.Koła tematyczne nie są kołami terenowymi.
- 2.Koło tematyczne może być założone o dowolnej tematyce. Do powołania koła tematycznego wymagana jest liczba co najmniej 5 członków.
- 3.Koło naked milfs może posiadać własną odznakę, godło, logo, flagę, barwy, może wydawać legitymacje, na zasadach określonych w przepisach szczegółowych określonych przez Zarząd.
- 4.Odznaka, godło, logo, flagę, barwy, legitymacje nie mogą być sprzeczne z celami Stowarzyszenia.
- 5.Koło może posiadać własną stronę internetowa, jednak musi na niej być odniesienie do strony Stowarzyszenia.
- 6.Koło może gromadzić własne środki finansowe, na korzystanie ze środków finansowych Stowarzyszenia musi wyrazić zgodę Prezes i Skarbnik Stowarzyszenia.
§43.
- 1.Do koła tematycznego mogą należeć tylko i wyłącznie Członkowie Stowarzyszenia. Kandydat na członka Stowarzyszenia może stać się członkiem Koła po spełnieniu wymagań wskazanych w § 13 ust. 1 niniejszego Statutu.
- 2.Każde koło wybiera spośród siebie kierownika Koła.
- 3.Uchwala Regulamin Koła który musi być złożony na pierwszym Walnym Zebraniu Członków po powołaniu Koła.
- 4.Kierownik Koła raz do roku zdaje sprawozdanie z działania Koła na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia.
- 5.Koła mogą korzystać z pomieszczeń Stowarzyszenia.
- 6.Członkowie Koła muszą uczestniczyć w pracach na rzecz Stowarzyszenia.
Rozdział 7
Komisja celebrity sextapes
Ładu i Porządku
§44.
- 1.Komisja Ładu i Porządku powoływana jest w głosowaniu jawnym przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia spośród członków posiadających czynne i bierne prawo wyborcze.
- 2.Skład komisji jest pięcioosobowy i powoływany jest na 3 letnią kadencję. Każdy członków komisji może pełnić nieograniczoną ilość kadencji.
- 3.Komisja zdaje sprawozdanie przed Zarządem i Komisją Rewizyjną, w przypadku niezgodności stanowiska pomiędzy Zarządem, Komisją Rewizyjną, a Komisją Ładu i Porządku, decyzja Zarządu jest ostateczna. Od decyzji służy odwołanie do Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
- 4.Komisja jest organem wspomagającym pracę Zarządu, a w szczególności: w zakresie dbania o mienie, bezpieczeństwo i rozstrzygania sporów między członkami i mobilizacji w działaniach członków Stowarzyszenia.
§45.
Zadania i obowiązki Komisji Ładu i Porządku:
- 1.Dbanie o porządek i estetykę na powierzchni nieruchomości Stowarzyszenia w szczególności o:
- a)Powierzchnię wystawienniczą
- b)Powierzchnię magazynową
- c)Pozostałą powierzchnię
- 2.Dbanie o:
- a)utrzymywanie w czystości eksponatów muzealnych, powierzchni wystawienniczej i pozostałych obiektów eksploatowanych przez Stowarzyszenie.
- b)bezpieczeństwo gości, członków Stowarzyszenia, a także eksponatów.
- c)zabezpieczenie imprez organizowanych przez Stowarzyszenie pod kątem bezpieczeństwa.
- d)mobilizację członków w działaniu na rzecz Stowarzyszenia
- e)dyscyplinę członków przy działaniach Statutowych Stowarzyszenia
- 3.Mediacja między członkami Stowarzyszenia.
- 4.Szczegółowe zasady działania Komisji Ładu i Porządku określa Regulamin sporządzony i zatwierdzony przez Zarząd Stowarzyszenia.
Rozdział 8
Majątek i fundusze
§46.
Majątek Stowarzyszenia powstaje ze:
1) składek członkowskich,
2) darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności statutowej,
3) dochodów z nieruchomości i ruchomości będących własnością Stowarzyszenia,
4) dotacji, subwencji, środków publicznych,
5) ofiarności publicznej, w tym zbiórek publicznych,
6) dochodów z imprez, konkursów, licytacji, przetargów,
7) nawiązek przyznawanych przez właściwy organ,
8) dochodów z kapitału,
9) dochodów z działalności gospodarczej,
10) środków przekazanych z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
§47.
- 1.Środki hentai porn pieniężne mogą być przechowywane
1) na rachunkach bankowych Stowarzyszenia,
2) na rachunkach inwestycyjnych i w formie innych instrumentów finansowych,
3) w gotówce w kasie Stowarzyszenia.
- 2.Dochody pochodzące z darowizn, spadków, zapisów oraz subwencji mogą być użyte do realizacji celów Stowarzyszenia według swobodnego uznania, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
- 3.Cały osiągnięty przez Stowarzyszenie dochód będzie przeznaczany na jego cele statutowe, w tym. na cele działalności pożytku publicznego.
§48.
Stowarzyszenie nie może:
1) udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków jego organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwanych dalej „Osobami bliskimi”,
2) przekazywać majątku Stowarzyszenia na rzecz członków Stowarzyszenia, członków jego organów lub pracowników oraz ich Osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
3) wykorzystywać majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków jego organów lub pracowników oraz ich Osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie wynika bezpośrednio ze statutowego celu Stowarzyszenia,
4) nabywać towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich Osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§49.
- 1.Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami o rachunkowości oraz o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w sposób umożliwiający rachunkowe wyodrębnienie przychodów, kosztów i wyników każdej z form działalności: odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego oraz działalności gospodarczej.
- 2.Stowarzyszenie może prowadzić w kraju i za granicą, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, działalność gospodarczą w przedmiocie:
1) sprzedaż detaliczna prowadzona przez Internet,
2) pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach,
3) działalność agencji reklamowych,
4) pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w pozostałych mediach,
5) pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana,
6) pozostała działalność wspomagająca prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana,
7) wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi,
8) wydawanie książek,
9) wydawanie gazet,
10) wydawanie czasopism i pozostałych periodyków,
11) działalność w zakresie działań dźwiękowych i muzycznych,
12) działalność usługowa związana z przygotowaniem do druku,
13) pozostała usługowa działalność gastronomiczna,
14) działalność organizatorów turystyki,
15) działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,
16) działalność w zakresie informacji turystycznej,
17) pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej nie klasyfikowana,
18) badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych,
19) badania rynku i opinii publicznej,
20) stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja,
21) pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
22) pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
23) działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników,
24) działalność agencji pracy tymczasowej,
25) pozostała działalność związana z udostępnianiem pracowników,
26) działalność fotograficzna,
27) działalność związana z tłumaczeniami,
28) działalność usługowa związana z administracją i obsługą biura,
29) wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura,
30) działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
31) działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych,
32) działalność postprodukcyjna związana z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi,
33) nadawanie programów radiofonicznych,
34) nadawanie programów telewizyjnych ogólnodostępnych i abonamentowych,
35) pozostałe badania i analizy techniczne,
36) pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
37) działalność związana z projekcją filmów.
Rozdział 9
Postanowienia końcowe
§50.
Uchwałę w sprawie zmiany Statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zebranie Członków większością dwóch trzecich głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
§51.
- 1.Stowarzyszenie może ulec rozwiązaniu na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej bezwzględną większością głosów lub w innych przypadkach przewidzianych przepisami prawa.
- 2.Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków równocześnie określa sposób jego likwidacji, przeznaczanie jego majątku oraz powołuje likwidatora.
- 3.Uchwała Walnego Zebrania o rozwiązaniu nie może zapaść o ile co najmniej 16 członków Stowarzyszenia wyrazi gotowość kontynuowania działalności. Wyłącznie te osoby pozostają członkami Stowarzyszenia.
§52.
W celebrity porn video sprawach nieuregulowanych niniejszym statutem maj ą zastosowanie przepisy prawodawstwa polskiego.